Producenci
Jaką Biblię wybrać? Czym się różnią dostępne wydania? 0
Jaką Biblię wybrać? Czym się różnią dostępne wydania?

Na rynku jest dostępnych kilkadziesiąt wydań Biblii i często trudno się zdecydować, którą wybrać. W tym artykule skupimy się na Biblii Tysiąclecia, która jest najchętniej kupowana. Zawiera ona jedyny polski tekst Pisma Świętego, zatwierdzony do stosowania w liturgii przez Konferencję Episkopatu Polski. Inaczej mówiąc, teksty czytań w księgach liturgicznych, z których czytane jest Słowo Boże podczas każdej Mszy Świętej pochodzą właśnie z Biblii Tysiąclecia.

Na tą chwilę w sprzedaży jest wydanie V Biblii Tysiąclecia, które jest dostępne w wielu wersjach okładkowych, w różnych formatach, z ilustracjami, czy też w specjalnych obwolutach dedykowanych na Pierwszą Komunię Świętą, Bierzmowanie lub jako pamiątka Sakramentu Małżeństwa.

Tekst Pisma Świętego jest zawsze ten sam. Wszystkie wydania zawierają też przypisy, mapy, tablice chronologiczne oraz podręczny słownik biblijny. Wydawcą jest wydawnictwo Pallottinum.

Dla łatwiejszego rozeznania się w dostępnych wydaniach podzieliliśmy je na kilka grup, między innymi na wydania z paginatorami, czy też z dużym drukiem.

 

Biblia Tysiąclecia – pełne wydania Stary i Nowy Testament

 

Biblia Tysiąclecia w tradycyjnej niebieskiej okładceNajbardziej rozpoznawalna okładka, najbardziej popularny format 16 x 22 cm.

Biblia Tysiąclecia z paginatorami w tradycyjnej niebieskiej, twardej oprawie, w formacie 16 x 22. Wersja z paginatorami.

  Biblia Tysiąclecia tzw. oazaMniejszy format 12 x 18, twarda oprawa, często określane jako tzw. oazowe, co wzięło się od ruchu oazowego, którego twórcą był ks. Franciszek Blachnicki. Mniejszy, wygodny format sprawiał, że uczestnicy oazy korzystali najczęściej właśnie z tego wydania Biblii.

Biblia Tysiąclecia z paginatorami - oaza (12 x 18 cm), twarda oprawa wersja z paginatorami.

 

Biblia Tysiąclecia w eko-skórze ze złotymi napisami, również bardzo często kupowana na prezent na I Komunię, format 18 x 22. Od niebieskiej Biblii w tym samym formacie różni się tylko okładką. Okładka zalicza się do twardych, chociaż jest bardziej giętka, nie jest to więc typowa twarda oprawa, można ją określić jako półtwarda.

 

Biblia Tysiąclecia w eko-skórze wersja z paginatorami.

 

 

Biblia Tysiąclecia wydanie w eko-skórze w mniejszym formacie, tzw. w oaza-eko  – mniejszy format 12 x 18.

Biblia Tysiąclecia ze zdjęciami z Ziemi Świętej – Jedno z ładniejszych wydań. Zawiera ponad 200 pięknych zdjęć z Ziemi Świętej. Twarda oprawa, format 18 x 25, a więc nieco większy od najpopularniejszego formatu 16 x 22. Czcionka również nieco większa.

 

Biblia Tysiąclecia z ilustracjami. Szczególnie polecane jako prezent, ze względu na piękną szatę graficzną i format 18 x 25. Zawiera 52 ilustracje z reprodukcjami obrazów słynnych malarzy.

 

Biblia pielgrzyma w eko-skórze została wydana w formacie 13 x 18. Zawiera miejsce na wpisywanie pielgrzymek.

Biblia pielgrzyma wersja z paginatorami, czyli skorowidzem, który ułatwia znalezienie wybranej księgi.

 

 

 

Biblia pielgrzyma z paginatorami – Bardzo ładne, poręczne wydanie w formacie 12,5 x 18,5 cm. Skórzana oprawa, podręczny format. Od pozostałych wydań Biblii pielgrzyma różni się twardą oprawą ze skóry ekologicznej. Jest bardziej elegancka, nadaje się na prezent.

Biblia pielgrzyma z paginatorami w etui ze skóry naturalnej na zamek, doskonałe w podróży. Format 12,5 x 18,5.

 

Biblia Tysiąclecia travel

Biblia travel to najmniejszy dostępny format Biblii Tysiąclecia. Dosknałe na podróż, gdyż zajmuje bardzo mało miejsca i ba bardzo przyjemną okładkę z eko-skóry, praktycznie można je nosić nawet w kieszeni. Tego wydania nie polecamy dla osób starszych lub słabiej widzących ze względu na bardzo drobny druk. Jest dostępne w dwóch kolorach: jasnoniebieskim i granatowym.

                                       

 

Biblie w dużym formacie z dużą czcionką

W dużym formacie mamy dostępne trzy wydania Biblii rodzinnej, które różnią się okładkami oraz Biblie Papieską w wersji podstawowej oraz w wersji ze złoconymi brzegami.

Biblia rodzinna jest też dostępna w wersjach z obwolutą na Pierwszą Komunię Świętą oraz na pamiątkę Sakramentu Małżeństwa.

Biblia Rodzinna biała w dużym formacie A4 21 x 30 cm. Zawiera grafiki Gustave’a Doré. Ma dużą, czytelną czcionkę,  miejsca na wpisanie ważnych dat z życia członków rodziny oraz zawiera propozycje rodzinnych modlitw i obrzędów związanych z przyjęciem kolejnych sakramentów świętych. Ja osobiście zawsze wręczam w prezencie komunijnym to wydanie – dla dziewczynki w jasnej okładce a dla chłopca w czerwonej.

Biblia Rodzinna czerwona – od białej różni się tylko okładką.


Biblia Rodzinna ze złoconymi brzegami – Biblia Rodzinna w skórze ekologicznej ze złoceniami i złoconymi brzegami. To bardzo ekskluzywne wydanie tego cieszącego się dużym uznaniem wydania Biblii. Świetnie nadaje się na piękny prezent z okazji różnych uroczystości rodzinnych.

Biblia Papieska – wydanie okolicznościowe, inspiracją do wydania stały się słowa Jana Pawła II: „Aby poznać prawdziwą tożsamość Chrystusa, chrześcijanie powinni powrócić z odnowionym zapałem do Biblii”. To wydanie ma największą czcionkę z wszystkich pełnych wydań Biblii Tysiąclecia. Jest pakowane w karton z napisem „Wydanie specjalne z okazji beatyfikacji Jana Pawła II”. Zawiera ryciny w stylu a la Dore. Na początku miejsce na wpisanie dat, narodzin, ślubu i innych przez co doskonale nadaje się na prezent. Skórzana twarda oprawa oraz tradycyjna niebieska obwoluta.

Biblia Papieska ze złoconymi brzegami – różni się tylko tym, że ma złocone brzegi.

Wydanie ilustrowane tzw. Biblia Watykańska – zawierające reprodukcje najwybitniejszych dzieł sztuki. Ilustracje pochodzą ze zbiorów Muzeów Watykańskich. Wydane jest w eleganckiej oprawie, posiada w całości złocone krawędzie stron. Doskonałe na prezent.

                             

Biblia tzw. Watykańska: Wydanie ilustrowane zawierające reprodukcje najwybitniejszych dzieł sztuki, ukazało się w nowej edycji nakładem Wydawnictwa Pallottinum. Ilustracje pochodzą ze zbiorów Muzeów Watykańskich. Jest to na chyba najładniejsze wydanie Biblii Tysiąclecia, posiada złocone krawędzie stron i piękną okładkę. Na pewno doskonale nada się na prezent. Zostało wydane w dwóch wersjach okładkowych: granatowej i białej.

 

Wydania w skórze ekologicznej

Wydania w skórze ekologicznej dostępne są dostępne w formacie 16 x 22 cm. Są bardziej elegancko wydane, ze złotymi napisami, w twardej oprawie ze skóry ekologicznej. Dostępne są 4 wersje:

Wersja podstawowa w skórze ekologicznej.

Wersja podstawowa

Wersja z paginatorami.

Wersja ze złoconymi brzegami.

Wersja ze złoconymi brzegami i paginatorami.

 

Wydania w specjalnej obwolucie na Pierwszą Komunię Świętą

Biblia Tysiąclecia w specjalnej komunijnej obwolucie – Biblia w niebieskiej okładce z dodatkową obwolutą na I Komunię Świętą. W środku wklejka z miejscem na wpisanie daty, miejsca Komunii, nazwisko księdza oraz katechety. Na drugiej stronie można wpisać listę gości. Jest dostępna w dwóch formatach 16 x 22 cm oraz 12 x 18 oraz w trzech rodzajach obwolut.

                     

Biblie oazowe z paginatorami

 

Wydania w specjalnej obwolucie na Bierzmowanie

Biblia Tysiąclecia opaską i wklejkami na Bierzmowanie. Tradycyjna niebieska w twardej oprawie i formacie 16 x 22.

Biblia Tysiąclecia w obwolucie na Bierzmowanie mniejszy format 12 x 16, czyli jest to oazówka z obwolutą oraz dodatkową wklejką specjalnie na bierzmowanie, w twardej oprawie.

 

 Wydania w specjalnej obwolucie na pamiątkę Sakramentu Małżeństwa

Biblia w formacie 16 x 22.

Biblia w dużym formacie A4 21 x 30 dostępna jest w dwóch wersjach okładkowych

                           

 

Biblia dla dzieci. Nie jest to pełne wydanie Biblii, tylko fragmenty Pisma Świętego z ilustracjami. Teksty Starego Testamentu zaczerpnięte są głównie z ksiąg historycznych. Natomiast z Nowego Testamentu najwięcej tekstów pochodzi z czterech Ewangelii oraz z Dziejów Apostolskich. Wydana na kredowym papierze, w twarde oprawie. Dobra na prezent z okazji chrztu świętego.

 

Biblia dla dzieci w etui na chrzest.

Biblia dla dzieci w etui na I Kmunię.

Ilustrowana Biblia Młodych. Podobnie jak w przypadku Biblii dla dzieci jest tu wybór tekstów biblijnych, przedstawiających wydarzenia z tysiącletniej historii Narodu Wybranego oraz naukę Jezusa Chrystusa.

 

Pismo Święte Nowego Testamentu

Poniżej prezentuję wszystkie dostępne wydania Pisma Świętego zawierające tylko Nowy Testament. Teksty Nowego Testamentu oczywiście zawsze z Biblii Tysiąclecia - wydanie V.

Pismo Święte Nowego Testamentu w obwolucie na I Komunię - format 16 x 22 cm. Nowy Testament w tradycyjnej niebieskiej, twardej oprawie z dodatkową obwolutą komunijną. W środku wklejka z miejscem na wpisanie daty, miejsca Komunii. Dostępna w trzech wersjach okładkowych.

     

Pismo Święte Nowego Testamentu w obwolucie na I Komunię w mniejszym formacie 11,5 x 15,5.. Mimo kieszonkowego formatu w tym wydaniu jest większy druk niż w większości wydań Pisma Świętego a układ jest jedno a nie dwu łamowy, co znacznie ułatwia czytanie. Oprawa twarda.

Pismo Święte Nowego Testamentu – twarda oprawa, format 16 x 22 cm.

Pismo Święte Nowego Testamentu – miękka oprawa, format 16 x 22 cm.

Pismo Święte Nowego Testamentu – Twarda oprawa, format 11,5 x 15,5. Podobnie jak wydanie z obwolutą ma większy druk, a układ jest jedno łamowy. Pismo Święte zawiera grafiki Gustave’a Doré.

Pismo Święte Nowego Testamentu – bardzo duży druk – To wydanie posiada bardzo dużą czcionkę. Na końcu zdjęcia z pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ziemi Świętej.

Pismo Święte Nowego Testamentu wydanie kieszonkowe– miękka oprawa, format 10 x 16 cm.

Pismo Święte Nowego Testamentu wydanie kieszonkowe mini – miękka oprawa, 7,5 x 11 cm. To wydanie zmieści się do każdej kieszeni, jest wielkości smartfona, można mieć je więc zawsze przy sobie. Jak na tak mały format czcionka całkiem czytelna.

Reprint rękopisu Nowego Testamentu. Coś dla koneserów. Manuskrypt został napisany w całości wraz z odręcznymi zdobieniami przez Wojciecha Patro. Oprawa twarda, skóropodobna z tłoczeniami. Duży format, papier z fakturą, złocone brzegi, ilustracje Fra Angelico (1387-1455). Nie nadaje się na prezent dla dziecka na Komunię. Ale może być doskonałym prezentem dla księdza z okazji Komunii.

 

 

Nowy Testament i Psalmy

Jest też kilka wydań starego Testamentu z Psalmami w małym, kieszonkowym formacie.

Nowy Testament i Psalmy w twardej oprawie – format 10 x 14,5 cm.

Nowy Testament i Psalmy w eko-skórze – format 10 x 14,5 cm.

Nowy Testament i Psalmy w eko-skórze ze złoconymi brzegami– format 10 x 14,5 cm.

Nowy Testament i Psalmy w miękkiej oprawie – format 10 x 14,5 cm.

Biblia Jerozolimska

Biblia Jerozolimska to pozycja dla ambitnych i rozmiłowanych w Biblii czytelników Pisma Świętego. Biblia Jerozolimska posiada polskie wydanie wstępów, komentarzy, przypisów i marginaliów, stanowiących kilkudziesięcioletni dorobek francuskich biblistów skupionych wokół École Biblique et Archeologique Française de Jérusalem. Do Polskiego wydania użyto przekładu Biblii Tysiąclecia  wydanie V.

Biblia Jerozolimska z paginatorami.

 

Mamy nadzieję, że to zestawienie Biblii Tysiąclecia pomorze podjąć decyzję, co do wyboru odpowiedniego wydania.

Biblia Jerozolimska z paginatorami w skórze ekologicznej ze złoconymi brzegami.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl